Okolí

 

Rýchory se vypínají nad Horním Maršovem jako nejvýchodnější výběžek Krkonoš. Dvorský les zvaný též Rýchorský prales je přírodně velmi cenným územím, které spadá do I. a II. zóny KRNAP. Najdete zde pokroucené kmeny starých buků, Rýchorskou studánku, Rýchorskou květnici, Lysečinské údolí nebo krasové Albeřické jeskyně. Mezi bylinami lze objevit česnek hadí a medvědí, podbělici alpskou a jiné vzácné rostliny. Od roku 1997 tudy vede naučná stezka Rýchory. Výraznou stavbou na hřebeni je Rýchorská bouda s bufetem a vyhlídka Maxovka, na které brzy vznikne rozhledna s výhledem na celé východní Krkonoše.

 

Původně romantický hrádek, vystavěný nad Temným Dolem, jako památník hraběte Bertholda z a na Aichelburgu zemřelého v roce 1861. Po roce 1883, kdy panství Maršov zakoupila hraběnka Aloisie Czernin-Morzinová, hrádek začal chátrat a v roce 1945 byl téměř zapomenutý. Díky Hradní společnosti Aichelburg, která vznikla v roce 1995, byl hrádek obnoven a v roce 2000 zpřístupněn veřejnosti. K hrádku vede z Horního Maršova vycházková trasa Aichelburg, v Temném Dole prochází kolem informačního centra Veselý výlet, kde si hosté mohou půjčit klíče a sami si otevřít hradní síň se vstupem do kamenné věže.

 

Trasa prochází Horním Maršovem, Temným dolem, úbočím Světlé hory přes Velké Tippeltovy boudy, Valšovky a Hlušiny do Velké Úpy. Na 11 kilometrech je sedmadvacet významných míst označených čtyřjazyčnými informačními panely. Trasa spojuje řadu památek jako maršovský zámek, přádelnu lnu, křížovou cestu, informační centrum a galerii Veselý výlet, Dixovu brusírnu dřeva, místo bitvy 1778 a pak stoupá k lesnímu hrádku Aichelburg.

 

Honzův potok v Temném Dole je osada dnes s devíti domy, založená dřevaři pozvanými na kácení krkonošského pralesa v 16. století z alpských zemí rakouské monarchie. Rychle proudící Honzův potok tvořil hranici mezi Maršovem a císařským majetkem. Až v roce 1769 horské lesy východních Krkonoš i s obcemi Velká a Malá Úpa připojil k panství Josef Vilibald Schaffgotsch. Honzův potok s cestou potom zůstaly už jen hranicí mezi Horním Maršovem a Temným Dolem, což připomíná unikátní linie mohutných stromů. Přes osadu Honzův Potok vede od léta 2009 nenáročný trail k lesnímu hrádku Aichelburg.

 

Od někdejší celnice z r. 1844 v Horních Albeřicích vede na hřeben Celní cesta s obnovenou alejí k turistickému hraničnímu přechodu do polské obce Niedamirów. Jen kousek před hranicemi stojí na místě s pěkným výhledem na Sněžku restaurovaná kulturní památka sloupová boží muka se symbolem kalicha. Kousek od celnice můžete nahlédnout do největšího Bischofova lomu, který zásoboval vápencem i dochovalou kruhovou vápenku u hlavní cesty. U Bischofova lomu vzniklo na kamenné věži vápenné pece z 19. století Muzeum Vápenka jako dřevěná nástavba vytvořená tradičními tesařskými postupy pomocí unikátního vyměření středověkou metodou modulových kružnic. Stovky fotografií a obrázků propojuje čtyřjazyčný text rozvíjející Příběh Albeřic a Lysečin. Děti zabaví interaktivní hry. Klíče od muzea si hosté půjčují v informačním centru Veselý výlet v Temném Dole.

 

Na úbočí Staré hory je ve stejnojmenné osadě soubor lidové architektury a vede sem Křížová cesta. Křížová cesta má čtrnáct kamenných zastavení podél 680 metrů dlouhé a ostře stoupající lesní cesty. Od roku 2001 pašijový příběh Ježíše Krista znázorňují barevné smaltové obrázky výtvarníka Aleše Lamra. Všechny kamenné kapličky z roku 1876 byly o sto let později rozvalené po prudkém svahu a původní malby na plechu zničené. Kamenné části se podařilo sestavit v roce 1985. Křížová cesta prochází kolem obnovené kaple svaté Anny založené již roku 1752. Na cestě najdete studánku, která má podle pověstí léčivé účinky. V letech 1999 až 2001 místní lidé a přátelé galerie a infocentra Veselý výlet opravili dřevěný kříž, jednotlivá zastavení Křížové cesty, kapli sv. Anny i samotnou cestu. Každoročně se Křížovou cestou vydává v neděli před svátkem Anny 26. července procesí zakončené bohoslužbou v kapli.

 

Červený kříž na Dlouhém hřebenu stojí nejméně od 18. století na pomyslném rozhraní čtyř dříve samostatných obcí. V Temném Dole, Lysečinách , Malé a Velké Úpě horalé vyprávěli čtyři rozdílné příběhy k jeho založení, jsou tu popsané na informačním panelu. Pěšky, na kole i na lyžích sem vede několik tras, za poznání stojí především jeden z nejkrásnějších horských chodníků Krkonoš Emmina cesta. Na Staré hoře navazuje na křížovou cestu a pokračuje do Lysečin a Malé Úpy.

 

Vrchol Sněžky (1602 m.n.m.) přitahuje poutníky už přes pět set let. Její pojmenování je odvozeno od přídavného jména sněžná – sněhem pokrytá.

Na vrcholu hory Sněžky bylo postaveno několik staveb – Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, kamenný trigonometrický obelisk a 14 m vysoká rotundová kaple sv. Vavřince, která zde byla postavena již roku 1681 a je tak nejstarším objektem na vrcholu Sněžky. Naopak stavbou nejnovější je Česká poštovna Anežka navržená architekty Martinem Rajnišem a Patrikem Hoffmanem.

Sněžka svým tvarem připomíná trojboký jehlan, kde prudký severní svah spadá na polskou stranu, západní hřeben na vrcholovou planinu Úpské rašeliny a jižní svah do Obřího dolu. Přes její vrchol prochází česko-polská státní hranice a najdete zde unikátní vysokohorskou přírodu, která nemá ve střední Evropě obdobu.

Vrcholu Sněžky lze dosáhnout mnoha cestami z různých směrů.

 

Pec pod Sněžkou je významným horským střediskem zimní i letní rekreace a významným centrem cestovního ruchu. Přímo ve městě se nachází areál Ski Pec, který patří k nejlépe vybaveným v ČR a patří do skupiny středisek Skiarena Krkonoše. Celoročně je také možno využít čtyřsedačkovou lanovou dráhu na Hnědý vrch. Na území obce se nachází nejvyšší hora České republiky Sněžka a Studniční hora. Z místní osady Růžový Důl vede dvousedačková dvouúseková lanovka na Sněžku.

 

Jánské Lázně jsou světoznámým lázeňským městem a současně druhým nejlépe hodnoceným lyžařským střediskem v České republice. Janské Lázně je lázeňské městečko, které si získalo věhlas v celém světě úspěšnou léčbou stavů po dětské obrně a i nadále se zde léčí především nemoci pohybového ústrojí. Jsou špičkovým sportovním a rekreačním střediskem a ideálním východiskem do nejvyšších českých hor Krkonoš jak v zimě pro lyžaře, tak v létě pro cyklisty i pěší turisty.Černá hora (1299 m n. m), která se tyčí nad obcí poskytuje skvělé podmínky pěším turistům, cyklistům a milovníkům zimních sportů.

 

Město Trutnov leží v podhůří Krkonoš v malebném údolí řeky Úpy. Trutnov a jeho okolí nabízí ideální podmínky pro pěší výlety do horské přírody. Pro cyklisty jsou tady připravené značené cyklostezky. Ve městě najdete obvyklá sportoviště – tenisové kurty, krytý bazén, letní koupaliště, hřiště na volejbal a nohejbal, zimní stadion, aj. Letní koupaliště – vyhřívaný plavecký bazén 25 m, vyhřívané laguny, tobogán, skluzavka, hřiště na volejbal, plážový volejbal a nohejbal, trampolíny, dětské hřiště, dětské hřiště, minigolf.

 

Mladé Buky se nachází 8km od Horního Maršova a nabízejí velmi bohatou škálu různých sportovních aktivit. V létě je obec skvělým výchozím bodem pro pěší a cyklistické výlety. Milovníci vody si užijí přírodní koupaliště. V obci se také nachází rozsáhlý areál golfového hřiště, bobová dráha, tubing, ungee trampolína a atraktivní dětské hřiště.

 

ZOO Dvůr Králové patří k nejznámějším a nejkrásnějším zoologickým zahradám u nás. Nachází se v malebném podhůří Krkonoš a její různorodý terén dotváří atmosféru divoké přírody. Domov tu získalo téměř dva a půl tisíce živočichů, kteří mají svůj původ v dalekých zemích a na mnoha kontinentech světa. Najdete zde největší kolekci afrických zvířat v Evropě.

 

Tolik fascinujících zákoutí jako v Adršpašsko-teplických skalách uvidíte jen málokde. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy. Nejsou atrakcí na jeden den, tady můžete žasnout celý život..Přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály leží na severovýchodě Čech, nedaleko města Náchod. K prohlášení oblasti za chráněnou došlo v roce 1933, kdy byl konečně oceněn stav zachovalých celků skalních měst, či zříceniny hradu Adršpach. Adršpašsko-teplické skály tvoří komplex pískovcových skalních měst, kde najdete pískovcové věže, hluboké rokle a romantické jezírko. Je zde mnoho značených turistických tras. Výlet do Adršpachu, to však nejsou jen skály a stěny. Za návštěvu stojí i okolní města bohatá na historii – Jiráskův Hronov či Babiččino údolí, kde čerpala inspiraci i Božena Němcová. Sportovně založení výletníci se mohou vydat do aquaparku v Kudowě Zdroji, slézt Broumovské stěny či si zařádit na přehradě Rozkoš.